Tissot Men's Automatic Diver Watch 46mm Seastar 2000 Professional Powermatic 80 Black - Specification
| Brand | Tissot |
| Model Number | T1206071744101 |
| Case Width | 46mm |
| Case Length | 46mm |
| Case Depth | 16mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Automatic |
| Dial Colour | Black |
| Strap Material | Rubber |
| Strap Width | 22mm |
| Strap Colour | Black |
| Clasp Type | Buckle |
| Crystal | Sapphire |
| Water Resistance | 600 metres |
| Packaging | Official Tissot Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | Diver Watch and Luminous |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.