Casio Men's Watch 34mm Standard Series Blue - Specification
| Brand | Casio |
| Model Number | MTP-M307D-2BVDF |
| Case Width | 34mm |
| Case Length | 45mm |
| Case Depth | 9mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case Shape | Rectangular |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Dial Colour | Blue |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Colour | Silver |
| Clasp Type | Foldover |
| Crystal | Mineral |
| Water Resistance | 50 metres |
| Packaging | Official Casio Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | 24 Hour Display, Day Date and Luminous |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.