Mondaine Essence Ocean Blue Textile 41mm Watch - Specification
| Brand | Mondaine |
| Model Number | MS1.41140.LD |
| Case Width | 41mm |
| Case Length | 41mm |
| Case Depth | 10mm |
| Case Material | Resin |
| Case Colour | Blue |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Dial Colour | Blue |
| Strap Material | Cork and Textile |
| Strap Width | 20mm |
| Strap Colour | Blue |
| Clasp Type | Buckle |
| Crystal | Mineral |
| Water Resistance | 30 metres |
| Packaging | Official Mondaine Presentation Box |
| Warranty | 2 years Mondaine Warranty |
| Features | Swiss Made |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.