Citizen Men's 41.5mm Eco-Drive Watch Green Dial - Specification
| Brand | Citizen |
| Model Number | AW1811-82X |
| Case Width | 41.5mm |
| Case Length | 41.5mm |
| Case Depth | 12mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Eco-Drive |
| Dial Colour | Green |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Colour | Silver |
| Clasp Type | Foldover |
| Crystal | Mineral |
| Water Resistance | 100 metres |
| Packaging | Official Citizen Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | Date, Eco-Drive and Luminous |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.