Citizen Men's Classic Watch 39mm Blue Dial Two-Tone - Specification
| Brand | Citizen |
| Model Number | |
| Case Width | 39mm |
| Case Length | 39mm |
| Case Depth | 10mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Gold and Silver |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Dial Colour | Blue |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Width | 20mm |
| Strap Colour | Gold and Silver |
| Clasp Type | Deployment |
| Crystal | Mineral |
| Water Resistance | 50 metres |
| Packaging | Official Citizen Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | Date and Luminous |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.