Tissot Unisex Solar Smartwatch 44mm T-Touch Connect Sport White - Specification
| Brand | Tissot |
| Model Number | T1534204705103 |
| Case Width | 44mm |
| Case Length | 44mm |
| Case Depth | 13mm |
| Case Material | Titanium |
| Case Colour | Silver |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Dial Colour | Black |
| Strap Material | Rubber |
| Strap Width | 21mm |
| Strap Colour | White |
| Clasp Type | Buckle |
| Crystal | Sapphire |
| Water Resistance | 50 metres |
| Packaging | Official Tissot Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | Heart Rate Monitor, Smartwatch and Solar Powered |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.