Versace Character 42mm Stainless Steel Black Dial Men’s Watch - Specification
| Brand | Versace |
| Model Number | VEM800524 |
| Case Width | 42mm |
| Case Length | 42mm |
| Case Depth | 11mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Black and Gold |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Dial Colour | Black |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Width | 21mm |
| Strap Colour | Gold |
| Clasp Type | Deployment |
| Crystal | Sapphire |
| Water Resistance | 50 metres |
| Packaging | Official Versace Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | Chronograph and Date |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.