Casio Ladies' Watch 29mm Classic Blue - Specification
| Brand | Casio |
| Model Number | LTP-1183A-2ADF |
| Case Width | 29mm |
| Case Length | 32mm |
| Case Depth | 7mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Dial Colour | Blue |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Colour | Silver |
| Clasp Type | Foldover |
| Crystal | Mineral |
| Water Resistance | Water Resistant |
| Packaging | Official Casio Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | 3 Hand, Date and Lightweight |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.