Citizen Crystal Ladies' Watch 31mm Silver Dial - Specification
| Brand | Citizen |
| Model Number | EL3100-55A |
| Case Width | 31mm |
| Case Length | 31mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Dial Colour | Silver |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Width | 14mm |
| Strap Colour | Silver |
| Clasp Type | Foldover |
| Crystal | Mineral |
| Water Resistance | 50 metres |
| Packaging | Official Citizen Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.