Citizen Eco-Drive Chronograph Men's Watch 42mm Black Dial - Specification
| Brand | Citizen |
| Model Number | CA4630-53E |
| Case Width | 42mm |
| Case Length | 42mm |
| Case Depth | 14mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Eco-Drive |
| Dial Colour | Black |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Width | 22mm |
| Strap Colour | Silver |
| Clasp Type | Deployment |
| Crystal | Mineral |
| Water Resistance | 50 metres |
| Packaging | Official Citizen Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | 24 Hour Display, Chronograph, Date and Solar Powered |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.