Tissot Men's Automatic Watch 41mm Sideral Powermatic 80 Blue - Specification
| Brand | Tissot |
| Model Number | T1454079705701 |
| Case Width | 41mm |
| Case Length | 41mm |
| Case Depth | 15mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Automatic |
| Dial Colour | Blue |
| Strap Material | Rubber |
| Strap Width | 23mm |
| Strap Colour | Blue |
| Clasp Type | Buckle |
| Crystal | Sapphire |
| Water Resistance | 100 metres |
| Packaging | Official Tissot Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | 3 Hand, Luminous and Powermatic 80 |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.