Casio Men's Watch 45mm Enticer Link Bracelet Black - Specification
| Brand | Casio |
| Model Number | MTP-VD01D-1E2VUDF |
| Case Width | 45mm |
| Case Length | 49mm |
| Case Depth | 10mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Colour | Silver |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Quartz (Battery) |
| Dial Colour | Black |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Colour | Silver |
| Clasp Type | Deployment |
| Crystal | Mineral |
| Water Resistance | 50 metres |
| Packaging | Official Casio Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | Date and Luminous |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.