Tissot Men's Automatic Watch 40mm Carson Premium Powermatic 80 Rose Gold Two-Tone - Specification
| Brand | Tissot |
| Model Number | T1224072203300 |
| Case Width | 40mm |
| Case Depth | 10mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Circular |
| Movement | Automatic |
| Dial Colour | Silver |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Strap Width | 20mm |
| Strap Colour | Rose Gold and Silver |
| Clasp Type | Butterfly |
| Crystal | Sapphire |
| Water Resistance | 50 metres |
| Packaging | Official Tissot Presentation Box |
| Warranty | 2 years Watches & Crystals Warranty |
| Features | Date, Exhibition Caseback and Swiss Made |
News & Offers from Watches & Crystals
Subscribe to our newsletter for the latest trends in jewellery and watches, exclusive new arrivals, and special offers.